top of page

pt., 24 mar

|

Montréal

Prezentacja księgozbioru Biblioteki Polskiej w Montrealu. 24 marca, Narodowy Dzień Pamięci

Rejestracja jest zamknięta
Zobacz inne wydarzenia
Prezentacja księgozbioru Biblioteki Polskiej w Montrealu. 24 marca, Narodowy Dzień Pamięci
Prezentacja księgozbioru Biblioteki Polskiej w Montrealu. 24 marca, Narodowy Dzień Pamięci

Czas i lokalizacja

24 mar 2023, 10:00 – 26 mar 2023, 16:00

Montréal, 4220 R. Drolet, Montréal, QC H2W 2L6, Canada

O wydarzeniu

24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

Zapraszamy do obejrzenia  bogatej literatury tematu ze zbiorów Biblioteki Polskiej (ponad 100 tytułów ksiązek w jezykach: polskim, angielskim i francuskim).

(Proszę zwrócić uwagę na przedstawione na pierwszym planie dwie szczególnie cenne i unikalne pozycje:)

"Black book of Polish Jewry"- pierwsze, oryginalne wydane w Stanach Zjednoczonych wydanie książki z 1943 roku, nakładem American Federation for Polish Jews, w kooperacji z The Association of Jewish Refugees and Immigrants from Poland, podarowany Bibliotece przez ostatniego konsula II RP w Montrealu, Tadeusza Brzezinskiego w 1981 roku.

oraz

 “Those Who Risked Their Lives” pierwsza anglojęzyczna lista polskich Sprawiedliwych sporządzona w latach 80-tych XX wieku przez wieloletnią dyrektor naszej Biblioteki, Annę Poray Wybranowską, wydana w 2007 roku.

Od końca lat 70. XX w. Anna Poray-Wybranowska zajmowała się dokumentowaniem pomocy udzielanej ludności żydowskiej na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich. Dzięki jej staraniom ok. 100 Polaków zostało odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Więcej informacji: LINK

+

Dorota Siepracka (Instytut Pamięci Narodowej, Łódź)

Anny Poray-Wybranowskiej działalność na rzecz uhonorowania Polaków ratujących Żydów

Więcej informacji: LINK

oraz

różne wydania książki "Żegota. Rescue Jews in Occupied Poland, 1942-1945", autorstwa montrealskich pisarek: Ireny Tomaszewskiej i Teci Werbowskiej. Proszę zwrócić uwagę na znajdujący się w środku zdjęcia, "study guide" przygotowany przez nie dla studentów szkół kanadyjskich, popularyzujący działalność Żegoty.

GALERIA ZDJĘĆ

Udostępnij to wydarzenie

bottom of page